Blog
per fas et nefas
JPJarecki
13 obserwujących 166 notek 155103 odsłony
JPJarecki, 18 maja 2017 r.

Prawo do powrotu. Rozdział ósmy

72 0 0 A A A
Dąb był punktem centralnym podwórza i podporą domu mecenasa Kukli zbudowanego z byle jak ociosanych pni. Konstrukcję wzmocniono przybitymi tu i ówdzie łatami z desek. Długi, pokryta trzciną chata, przypominała niski barak. Dziwacznie w tej nieznającej kątów prostych budowli wyróżniały się: błyszczące szybami okno w plastikowej framudze z udrapowaną firanką i doniczką pelargonii na parapecie oraz metalowe, pomalowane na czarno drzwi, ozdobione spłowiałą naklejką z czarnym piorunem na żółtym tle i groźnie brzmiącym ostrzeżeniem. Całość wieńczyła stalowa rura zastępująca komin.

- Aha – powiedział Jędrzej, na widok siedziby mecenasa.

Do części mieszkalnej dolepiono trzy niewielkie, jeszcze niższe przybudówki, wyglądające mimo to nieco przyzwoiciej, niż część mieszkalna. Świadectwo, że z każdą kolejną wznoszoną przez siebie konstrukcją, pracowity gospodarz nabierał wprawy. Całość była świadectwem determinacji, i pomimo widocznych niedociągnięć, przemyślności Kukli, a nie były to cechy, jakie szczególnie uwypukliłem, tworząc go na kartach powieści.

Jeszcze staliśmy przed domem, słuchając remontowych planów mecenasa, gdy wróciła jego żona z koszykiem grzybów. W przeciwieństwie do męża ubrana była tak, że nie wzbudziłaby sensacji na ulicy Goliny. Ot, nieco zabiedzona, przedwcześnie posiwiała wiejska kobieta.
Pani Maria powitała nas radośnie i nawet nieco zbyt wylewnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rozsiewała wokół siebie przemożną woń wędzonych ryb. Widać było jak bardzo ucieszył ją widok Krystyny. Najwyraźniej damskie wizyty na tym odludziu należały do rzadkości.

- Zapraszam, chwileczkę, tylko się ogarnę – powtarzała, poprawiając włosy.
                                                                *  *  *
Wnętrze chaty znalazłem zadziwiająco czystym i pachnącym ziołami. Stalowe drzwi prowadziły do kuchni, gdzie centralne miejsce zajmował zwyczajny, stalowy piec z żeliwną płytą. Wyposażenie uzupełniał stół, trzy wyściełane krzesła i obszerna, zbitą z desek skrzynia przykrytą białą serwetą. Na szerokiej półce stały rzędem naczynia kuchenne. Tu wyróżniała się zadziwiająca ilość identycznych ceramicznych kubków ozdobionych czerwonymi serduszkami, wpasowanymi w napis głoszący miłość do Nowego Jorku. 

Reszta domu składała się z dwóch sypialni. Domowej i gościnnej, jak poinformowała nas pani Maria. Pierwszą rozjaśniało jedyne w domu okno, a wyposażenie składało się ze zbitego z desek tapczanu przykrytego kocami, szafy, oraz sterty półek, które zwiastowały powstanie biblioteczki.

- Czekam na cholerne śruby mocujące – powiedział Kukla, zwracając się bardziej do żony niż do nas.

Na ubitej, posypanej białym piaskiem posadzce piętrzyły się paczki starannie owiniętych folią książek. W drugiej sypialni, przeznaczonej dla gości, a oddzielonej pozbawionym drzwi przepierzeniem nie było tapczanu, a jedynie dwa dość szerokie legowiska.

- My przy szlaku, to i czasem mamy gości, tak jak dzisiaj – wyjaśniła pani Maria.

- Dlaczego tak samotnie? – spytał Jędrzej. - Rozumiem, że są tu jakieś osiedla, ludzie...

To pytanie nieco skonfundowało gospodarzy. W końcu odezwał się mecenas.

- Są osiedla, ludzie... Pewnie, moglibyśmy. Nawet sam Kwieciński zachęca, ale w końcu, odkąd syn...

- Kogo mamy się bać, półmartwych? – zapytała retorycznie gospodyni.

- Kogo? – Nie wytrzymała Krystyna.

- Tych, co wrócili. Są jak zwierzęta, podchodzą nocami, ale nawet nie próbują wchodzić za ogrodzenie... Zresztą, w razie czego mamy to. – Kukla potrząsnął wyjętym zza skrzyni pistoletem maszynowym. Nie znam się na broni, ale Jędrzej od razu wyrecytował:

- Karabinek maszynowy Beryl, wzór z dwutysięcznego czwartego roku.

- Ważne, jaki skuteczny – odparł mecenas, jakby mój przyjaciel podważył jakość posiadanej przez niego broni.

- Doskonały – pospiesznie zapewnił go Jędrzej.

Krystyna zbladła i niespokojnie rozejrzała się po izbie, a ksiądz Grzegorz popadł w dziwaczny stupor. Siedział wyprostowany i gapił się na blat kuchennego stołu.

- Minęło siedem lat i trochę się wszystko zatarło, ale nie było przyjemnie. Teraz nam dobrze. Czuję się jak nigdy, z Marią... Cóż, myślę, że jesteśmy szczęśliwi.

Na kuchni zasyczał czajnik. Krystyna pogmerała w plecaku i rzuciła na stół garść torebek z ekspresową herbatą. Mecenas klasnął w dłonie i przerwał swoje wywody. Przeprosiłem i wyszedłem na dwór, niby za potrzebą.

- Za domem jest przybytek – rzucił za mną Kukla.

Zmierzchało. Najdłuższy dzień w moim życiu dobiegał kresu.
                                                                 *  *  *
Kukla faktycznie wybudował za domem wygódkę, ale minąłem ją i odlałem się na zwisające do ziemi gałęzie rozłożystego świerku. Nim skończyłem zza zielonej zasłony wybiegły trzy kury i gdacząc objawiły światu niezadowolenie z mojego uczynku.

- Boże, dopomóż – powiedziałem na głos, zapinając rozporek.

Nic nie pasowało. Siedem lat? Choćby minęło i sto. Próbowałem się skoncentrować, ułożyć znane już fakty w logiczną układankę, ale co to były za fakty? Każdy można było interpretować, podważać jego realność. Nie pozostawało nic, poza działaniem. Miałem iść do Goliny, pójdę. Jeśli potwierdzą się słowa Kukli, będę szukał w osadach, pytał, starał się zrozumieć.

Wróciłem do chaty. Siedzieli przy stole i popijali herbatę z kubków „I love New York”. Dolałem wrzątku do esencji i usiadłem z nimi. Gospodarz wyszedł, zamknąć kury, bo po okolicy kręcił się lis. W tym czasie Maria usmażyła grzyby z jajami, a potem zapadła ciemność i Kukla zamknął, otwarte dotychczas drzwi. Od razu zrobiło się duszno i zbyt gorąco z powodu rozpalonego pieca. Maria odsunęła na bok fajerki i pełgające leniwie światło zabarwiło twarze rozmawiających na czerwono.
Opowiadali o wędrówkach w nieznane, o bezkresnych lasach, mokradłach, meandrujących między wzgórzami rzekach, życiu do tego stopnia uciążliwym, że aż łatwym i beztroskim.

- Chwileczkę – przerwał Jędrzej. – Idąc tutaj słyszeliśmy buczenie samolotów, czyli jakie znowu bezkresy, skoro...

- Jeśli pójdziecie do Goliny, usłyszycie przejeżdżające pociągi, ale możecie iść i miesiąc, a do żadnych torów nie dojdziecie. Będziecie cały czas w podobnej odległości. Pociągi będą jechały, a wy będziecie szli i szli. Niektórzy twierdzą – snuł swe dywagacje mecenas – jakoby ten świat był jak z gumy i rozciągał się przed nami, przez co nie możemy dojść do kresu. Osobiście uważam, że od realności dzieli nas milimetr... Ten wybuch, nie jestem fizykiem, ale... – urwał.

Takie dywagacje niewiele wnosiły i chętniej słuchałem opowieści, choćby o błahych wydarzeniach, ale takich, które sami przeżyli. Jednak i na tym poziomie niewiele się dowiedzieliśmy, gdyż w jego słowa pełne były sprzeczności i niedomówień.

Zrozumieliśmy, że nocne wędrówki są śmiertelnie niebezpieczne, ale nie potrafił wyjaśnić, jakim cudem chroni ich zbudowane przez niego żałosne ogrodzenie z gałęzi. Drogi wzdłuż koryta rzeki wiodły do dwóch największych osad. Były też nieliczne odgałęzienia, o których nie chciał mówić, zasłaniając się niewiedzą. Solennie obiecał, iż rano zaprowadzi nas do wiodącej w kierunku Goliny, ale nie ustawał w mnożeniu zagrożeń, które na nas czyhają, jeśli sami zdecydujemy się nią podążyć.
Chętnie za to rozwodził się nad własnym życiem. Szczegółowo opowiadał o budowie chaty, o warzywniku nad rzeką, gdzie uprawiali ziemniaki, marchew, kapustę i zioła. Tu był konkretny, nie szczędził szczegółów. Zauważyłem, że gdy mówił o ich codziennym życiu, opisywany świat tracił kły i pazury. Nagle stawał się przyjazny, wręcz sielankowy.

To nie trzymało się kupy. Nie można jednocześnie trząść się ze strachu przed tym, co czai się w byle kępie trawy i spokojnie uprawiać marchwi, albo łazić po okolicy bez broni. Co prawda – uświadomiłem sobie – podobnie wyglądają opowieści cywili z czasów wojny. Wszystkie możliwe potworności, paraliżujący lęk, a jak opowieść schodziła na poziom codzienności, zmieniała się w serię anegdot. Tyle że Kukla nie wspominał młodości, a relacjonował codzienność. Byłem bardzo zmęczony i że nie miałem sił, by analizować to co powiedział.

Noc była cicha. Nim położyliśmy się spać, dwa razy, odsuwając rygle wychodziłem za próg, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Grały świerszcze, usłyszałem pohukującą sowę, ale to było wszystko. Żadnej grozy, żadnych oczu świecących w ciemności. Nic.
                                                                 *  *  *
Przed zaśnięciem pojawiły się obrazy domu. Grażyna przy kuchennym stole rozmawiała z Patrykiem, Adaś na podłodze bawił się z Azą, a potem kuchnia zmieniła się we wnętrze autobusu, którym jechałem bez biletu i usłyszałem pogróżki bezradnego, przykutego łańcuchem do kierownicy szofera. Wszystko mieszało się, pędziło...

Jeszcze wypływałem na powierzchnię jawy. Poprawiałem rewolwer schowany pod wypchaną sianem, zrobioną z dziurawego swetra poduszką. Potem zapadałem coraz głębiej w sen. Znalazłem się na opustoszałym lotnisku, daremnie szukając kogoś, kto miał dla mnie ważną z jakichś powodów przesyłkę. Wszedłem do toalety a stamtąd trafiłem do mieszkania Jędrzeja, gdzie w tumanach pyłu uwijał się jego brodaty sąsiad zajęty burzeniem dzielącej mieszkania ściany. Gapiłem się na niego zdumiony, gdy trzasnęły drzwi wejściowe i ta cholerna chuda jak szczapa Aga rzuciła się na mnie, kopiąc mnie z całych sił w lewe udo.

- Kurwa, co jest! – wrzasnąłem.

Próbowałem się poderwać, ale nie mogłem nawet sięgnąć po rewolwer. Ktoś rzucił się na mnie, przygniatając do posłania. Poczułem na twarzy kwaśny odór oddechu. Napastnik  cofnął głowę, jakby chciał uderzyć mnie w twarz kudłatym łbem, ale inny krzyknął:

- Nie! 

Lepkie od potu czoło dotknęło tylko mojego nosa i zamiast miażdżącego uderzenia, napastnik przetoczył się wraz ze mną pod ścianę. Leżałem twarzą do ziemi, podczas gdy napastnicy wiązali mi ręce na plecach. Widziałem w blasku pochodni, że Jędrzejowi poszło lepiej. Walczył w kącie wymachując pistoletem i wywrzaskując przekleństwa.

- Przestań, bo ujebiemy mu łeb – ryknął ktoś, kogo nie widziałem.

Jednym szarpnięciem postawili mnie na nogi i poczułem dotknięcie ostrza na grdyce. Jędrzej spojrzał na mnie, w sekundę ocenił sytuację i rzucił pistolet pod nogi napastników. Obezwładnili go momentalnie. Było tak ciasno, że nim zajęli się księdzem i Krystyną, najpierw wypchnęli nas na dwór. Nieco z boku stał Kukla obejmując żonę.

- Ty kurwo – rzuciłem.

- Dla waszego dobra. Tak trzeba – odparł pewnym głosem, ale odwrócił wzrok.
Spojrzałem na Jędrzeja. Raz za razem popluwał krwawą śliną.

- Jak dzieci, jak dwóch pierdolonych gamoni – powtarzał między splunięciami.

W końcu wyprowadzono naszych towarzyszy. Nie walczyli, szli spokojnie. Grzegorz miał związane ręce, ale Krystyna nie była skrepowana. Mimo to, jako jedyna potknęła się o deskę progu i upadła. Niski, ubrany w wojskową kurtkę mężczyzna pomógł jej wstać.
                                                              *  *  *
Podwórze oświetlały pochodnie. Staliśmy pod ścianą, podczas gdy w chacie trwało przeszukiwanie naszych rzeczy, bo minęło dobre pięć minut, nim przed domem pojawił się mężczyzna kierujący napadem. Teraz minął nas bez słowa i zaczął wydawać polecenia swoim ludziom. Zrozumiałem, że za chwilę ruszymy w drogę.

- To zawodowy żołnierz – powiedział Jędrzej.

Przytaknąłem. Nawet gdybym nie słyszał jak komenderuje, jego ruchy zdradzały, kim jest. Dopiero na jasno oświetlonym podwórzu mogłem policzyć napastników. Było sześciu żołnierzy i poza Kuklami, trzech, może czterech cywili. Cieszyli się udaną akcją, omawiali szczegóły, nami nie zajmując się w ogóle. Staliśmy na uboczu, ale mimo to, próba ucieczki skazana była na klęskę. Gdyby tak Krysia uwolniła nas z więzów... ale ona siedziała na ziemi, obejmując rękami kolana i płakała.

Gwar na podwórzu ucichł, gdy na drodze rozległ się tętent nadjeżdżających jeźdźców. Tych było trzech. Wjechali w krąg światła i zeskoczyli z siodeł. Przywódca oddziału, który nas pojmał, zbliżył się do najwyższego z przybyłych i w każdym ruchu znać było należny dowódcy szacunek. Meldował cicho, ale doczekał się nieco głośniejszej odpowiedzi, w której trudno było doszukać się akceptacji dla ich dotychczasowych poczynań. Usłyszałem na przykład pytanie o to, co im przyszło do głowy, że odpierdolili taką szopkę.

- Aha – powiedział Jędrzej. – Tu zaszło jakieś nieporozumienie naszym kosztem.

Poznałem faceta, pomimo tego , że przestał golić głowę i przetkane siwizną włosy opadały mu na ramiona. Ostatecznie, w pewnym pokrętnym sensie, był moim dzieckiem.

- Pułkowniku Kwieciński! – zawołałem.

Odwrócił się i podszedł, mierząc mnie wzrokiem.

- Pan mnie zna? – spytał.

Nie mogłem przecież mu powiedzieć, skąd się wziął na świecie. W sukurs przyszedł mi Jędrzej.

- Też pana rozpoznaję. Pan występował na konferencjach prasowych, dopóki telewizja nadawała przekaz z Goliny.

- No jasne, właśnie stąd – uzupełniłem.

- Na konferencjach prasowych – powtórzył przeciągając słowa, jakby pierwszy raz w życiu je wypowiadał. – Dawne czasy – zauważył i dodał: - Przepraszam za chłopaków, źle zrozumieli rozkaz. Brak procedur zmienia czasem zarządzanie w głuchy telefon. Dobrze, że nic złego się nie stało.

Teraz, gdy Kwieciński stał o krok, przypominałem sobie gorączkowo wszystko, co o nim napisałem. Silny, sprawiedliwy, sprawny w dowodzeniu, a co nabierało szczególnego znaczenia, nie był okrutny. Żołnierze cenili go za osobistą, potwierdzoną w boju odwagę. Jeszcze w drugiej wersji mojej powieści były opisane dwie konferencje prasowe, opisane z pozycji uczestniczącego w nich Artura. Wywaliłem je, bo zauważyłem, że zmieniły się w wykłady,  jakich często używają autorzy, nie potrafiący nadmiarem faktów, które sami stworzyli. Okazało się, że i tę wersję podesłałem kiedyś Jędrzejowi. Poczułem dziwną, w sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, satysfakcję, że nawet wówczas mój zacny wydawca czytał teksty, choć byłem przekonany, że nim zacząłem tworzyć opowiadania, po prostu mnie zbywał.

- Rozwiąż ich – zwrócił się do jednego z żołnierzy. – I tak pójdą z nami, bo niby dokąd mieliby iść - dodał, i zwrócił się do mnie:

- Od lat nikt nie przekroczył granicy, od lat. A ta dwójka? Facet wykrzykiwał podczas zatrzymania, że jest księdzem.

- Bo jest. Spotkaliśmy ich na stacji benzynowej przy autostradzie – odpowiedziałem.
Pokręcił przecząco głową.

- Jej nie znam, ale mam wrażenia, że jego już widziałem. Mało powiedziane. To może być szpieg Ruty. Już raz takiego schwytaliśmy i powiesiliśmy, ale oni, wiadomo... Tamten był rzekomo samotnym myśliwym z puszczy.

- Mówili, że jadą z Berlina – wtrącił Jędrzej.

- Dziwne. Na stacji? Skąd Ruta miałby klucz na zewnątrz? – Teraz mówił do siebie, zastanawiał się. 

- Bez klucza byłby teraz starcem albo w ogóle... W takim razie, może faktycznie tylko podobny... 

Będzie czas na to, bo czasu nam nie brak.
Roztarłem zdrętwiałe ręce. Ten, co mnie wiązał, przyłożył się do zadania.

- W każdym razie zapraszam do siebie. Nawet kwatera już na was czeka. Odeśpicie tak nieszczęśliwie przerwaną noc, a potem zobaczymy, w czym możemy sobie nawzajem pomóc.
                                                            *  *  *
Po wyruszeniu znaleźliśmy się na końcu pochodu. Kwieciński prowadził za uzdę swojego wierzchowca. Zażądał, bym opowiedział wszystko od początku i tak się stało. Pominąłem jedynie wątek książki. Słuchał uważnie, dopytując o szczegóły, ale zbył moje pytanie o los bliskich. Gdy skończyłem, szliśmy przez chwilę w milczeniu.

Gdzieś przed nami jeden z żołnierzy zaczął nucić starą legionową piosenkę, inni przyłączyli się i choć śpiewali cicho, wrażenie nierealności wzrosło. Oto maszerowali chłopcy w świetle księżyca, błyszczały karabiny i dzidy, o których nie wspominał autor tekstu. W dawnych czasach, gdy sobie nieco podchmieliłem, lubiłem wklejać takie kawałki na twitterze. Patriotyzm z YouTube. Kiedy to było? Tydzień temu, w piątkowy wieczór, ale wtedy z okazji rocznicy śmierci Stachury przerzucaliśmy się jego autorskimi wykonaniami. Trochę to zabawne, ale naprawdę myślałem o tak niedalekiej przeszłości, jako o „dawnych czasach”. Wydarzenia jakie zaszły w ciągu ostatniej doby, zupełnie wytrąciły z równowagi moje poczucie czasu.

„ Dzisiaj obchodzę urodziny, które obchodzę bez rodziny...” – zanuciłem w myślach i poza tym, że urodziny mam w styczniu, wszystko się zgadzało.

- Mów o nich, może skojarzę, o kogo chodzi? – Kwieciński nagle wrócił do zadanego przeze mnie pytania. - Tu było kilka tysięcy ludzi. Większość jest z Rutą, ale odeszli daleko i tylko czasem nasyłają szpiegów. Dwie czy trzy grupy odeszły na południe, nim ja...

W zasadzie nie musiałem dalej drążyć. Zrozumiałem gdzie ich szukać, i że wszystko się spełniło, ale to nie był dobry moment na wyjaśnienia. Zacząłem opisywać Grażynę i dzieci. - Tylko przecząco kręcił głową. Czasem zadał jakieś pytanie.

W osadach, którymi dowodził, nie było kogoś takiego. Dopiero, gdy Jędrzej szturchnął mnie w ramię, zrozumiałem, jaki popełniłem błąd, ale nie mogłem przecież udać, że zapomniałem imion żony i dzieci, dopytując dla odmiany o Monikę.  Chociaż...

- A może siostra żony, Monika Plaut i jej mąż, Marek? Też z dwójką chłopców.

- I psem, suczką Azą – dorzucił Jędrzej.

- Nie. Jest jedna Monika, ale ma nie więcej niż piętnaście lat. Wygląda na to, że niestety...

- Miała świetne oko, znaczy, świetnie strzelała. – Nagle przypomniałem sobie scenę na strzelnicy, w której uczestniczył Kwieciński. Tym razem i ja strzeliłem celnie.

- Pamiętam ją, pewnie! Murzyn, nasz sierżant, do dzisiaj wspomina, bo to było zupełnie wyjątkowe. – Poczułem jak się rozluźnia, zadowolony, że może pomóc. – Wiecie – mówił - dorobiłem się tutaj kapitalnego adiutanta. Początkowo uważałem go za kompletnego wariata, ale miał podejście... Potrafił dotrzeć do ludzi, rozładować napięcie żartem. Pan musiał znać Stuchlika, skoro jest pan stąd.

- Jasne, znam - potwierdziłem. - Kto by nie znał?

- Nim zrobiłem to, co zrobiłem, wysłałem go z dwiema pannami na południe. Zdążyłem wyekspediować kilka grup, a jedna wyszła sama. Duża, ponad dwadzieścia osób i tam była ta mistrzyni celności, a skoro to była siostra pańskiej żony, na pewno poszły razem, tym bardziej, że pan... Mogli... Z pewnością się spotkali.

- Nie szukaliście ich? – spytał Jędrzej.

- Po tym wszystkim? Jasne, ale wtedy Ruta był blisko. Obcy... Trzeba było ratować, co się dało, gromadzić ludzi. Miesiące minęły, nim doszliśmy do jakiegoś... Był trop, ślady ognisk, ale oni wyszli latem, a my dopiero późną jesienią... Nie mieliśmy szans.

- Pułkowniku, jak to było z tym wybuchem? – przerwał mu Jędrzej.

- Nie wiem – odpowiedział Kwieciński.

- Wszystko zniknęło, zginąłem oczywiście. To była machina zagłady, jak z doktora Strangelove. Znacie? – Gdy potwierdziliśmy ciągnął dalej. – No właśnie, ostateczność. Bo to była inwazja, jakaś brama do innego świata, nie wiem. A potem, potem wszystko wróciło. Ja chyba pierwszy, bo pierwszy... Widziałem, jak wszystko wracało. Domy, ludzie, tamci. Wszystko wróciło, ale już było inaczej. Domy, w których mieszkali ludzie, żyją. Inne budynki po prostu są. Czerpiemy...

- Kukla opowiadał... – wtrąciłem.

- Żyją, są niezniszczalne, ale tylko trwają, nie ingerują. Tamci, ci z którymi walczyliśmy, odeszli w kierunku Poznania, razem z ludźmi Ruty. Ale tam przecież nie ma żadnego Poznania. Nasi zwiadowcy... Coś się stało z czasem i przestrzenią. Nie ma między nami nikogo, kto potrafiłby wyjaśnić... Żyć, trzeba po prostu żyć.

Mówił urywanymi zdaniami, jakby nie był do końca przekonany do prawdziwości własnej relacji.

- Pracy... – zacząłem, chcąc podkreślić, że pracy im pewnie nie brakowało.

- Bogu dzięki za pracę. – Niespodziewanie się roześmiał. Najgorszy był pierwszy rok. Głód. Tyle co z polowań. Tu dokoła dzicz. Powinny zostać uprawne pola, ale tej ziemi nigdy nie dotknął pług. 

Tylko Golina i to, co w niej było. Wiecie, co okazało się najcenniejsze?

- Broń? Stal? – rzucił Jędrzej, ale obydwaj wiedzieliśmy, co odpowie Kwieciński.

- Nasiona. Cholerne nasiona! Ziemniaki, które ocaliłem przed głodnymi, pszenica, narzędzia. W mojej domenie żyje ośmiuset trzydziestu pięciu ludzi. Mamy... - ponownie się roześmiał – dodatni przyrost naturalny. I to jaki!

Przez chwilę był naprawdę dumny ze swoich dokonań. Ot, książę na włościach, którego wojownicy są bitni, a lud jurny i ochoczy. Nie mogłem uciec od pytania, czy tak opisałbym tę społeczność, gdybym w mojej książce nie starł jej uderzeniami w klawisze komputerowej klawiatury, by zająć się losami grupy wyselekcjonowanych bohaterów. Coś, co planowałem jako horror, a skręciło w kierunku fantasy, niejako za moimi plecami, stało się opowieścią o formującym się społeczeństwa. Teraz ja się roześmiałem.

- Śmiejesz się ze mnie? – spytał pułkownik, ale w jego głosie nadal brzmiała duma, nawet na moment nie zabarwiona urazą.

- Śmieję się, bo ten przyrost naturalny... Tyle się ludożerka nakombinowała, jak go zwiększyć, a tu wystarczy karczowanie puszczy, praca do bólu pleców i lęk przed ciemnością.

- Kukla naopowiadał wam o żywych trupach?

- Między innymi.

- Istnieją, ale kto samotnie łazi po nocach? Nawet ten płotek Kukla sklecił, by mu się kury nie rozłaziły. Mamy stokroć większy problem z ludźmi. Większość, delikatnie mówiąc, pomimo upływu lat, nadal nie może dojść do siebie. Wierzę, iż w końcu... – przerwał i ze złością machnął ręką. – Ruta, skurwysyn, ma tą wiedźmę i ona ożywiła towarzystwo, a moi...

Umilkł. Sam poruszył bolesny dla siebie temat, ale do końca wędrówki nie odzyskał dobrego humoru. Widać było, jak cieszy się z naszego przybycia, ale zadra, która najwyraźniej tkwiła w jego duszy, rozjątrzyła ranę.
                                                              *  *  *
Na miejsce dotarliśmy o świcie. Przywitało nas sześć długich baraków i niezliczona ilość przybudówek, ziemianek i szałasów. Wszystko było otoczone palisadą, ale taką, że musiałem przytaknąć, gdy Jędrzej szepnął, że tutejszym, kury pewnie się rozłażą po okolicy.. Drewniane budynki sprawiały tylko nieco lepsze wrażenie, niż dom Kukli.

Mieszkańcy jeszcze spali, a całości pilnował pojedynczy wartownik z pistoletem maszynowym wiszącym na piersiach. Gdy meldował dowódcy, że wszystko w porządku, zauważyłem u niego znaczący defekt. Nie miał lewej dłoni. Pomyślałem, że niełatwo byłoby mu strzelać z broni, którą dźwigał.
Zarżał koń, odpowiedzieli mu zamknięci w stajni towarzysze. Odezwała się krowa, potem następna. Całość sprawiała wrażenie gigantycznego wiejskiego obejścia.
Minęliśmy baraki i dotarliśmy do wojskowych namiotów, rozbitych na niewielkim, płaskim wzniesieniu. Tu, wewnątrz ich kręgu, wznosił się obszerny, również drewniany, ale przyzwoicie wykończony dom.

- Aha – powiedział Jędrzej z ulgą.

Za domem piętrzyła się hałda węgla, a obok stosy desek, cegieł i innych materiałów budowlanych.

- Gromadzimy, gromadzimy i wkrótce...Widzieliście, w jakich warunkach żyją.  Wszystko ma swój porządek, kolejność. – wyjaśnił Kwieciński, ale w jego głosie wyczułem nutę zawstydzenia. 

Pomyślałem, że siebie obwinia za zbyt wolne tempo prac, bo takim go stworzyłem. Odpowiedzialnym i konkretnym w działaniu.

- Teraz odpoczniecie w budynku sztabu, a potem rozgościcie się w namiocie. Niezłe są, z piecykiem, kojami... Dwa pokoje i kuchenka – uśmiechnął się.

- Aha – skomentował Jędrzej, a ja podziękowałem za gościnność.
                                                          
                                                        *  *  *
Nigdzie, wśród kręcących się między namiotami żołnierzy nie widziałem Krystyny ani Grzegorza. Wędrowaliśmy z Kwiecińskim, podczas gdy oni szli na początku pochodu. Musieli ich chyba zatrzymać na terenie wioski, ale w ich sprawie nie miałem niczego sensownego do powiedzenia, więc milczałem.

Budynek sztabu był po prostu domem, w którym mieszkał Kwieciński. Jednocześnie pełnił też rolę zbrojowni. Na ścianach wisiały mapy. Jedne pokazywały Golinę i okolice z czasów, gdy w niej mieszkałem, podczas gdy inne opisywały świat, w którym przyszło im żyć. Kwieciński wyszedł zostawiając nas w towarzystwie, jak powiedział, swojego adiutanta, który zabrał się za smażenie jajecznicy. Mimochodem zauważyłem, że trzeci kolejny posiłek jaki jem, to jajecznica. Nie, żebym w tych okolicznościach miał coś przeciwko, tym bardziej, że tym razem dostaliśmy też po grubej pajdzie prawdziwego chleba.

Jędrzej, wierny swym zamiłowaniom, chodził wzdłuż ścian, czytając wiszące w obszernej  kuchni mapy. Ja byłem zbyt zmęczony, by wstać z ławy. Zadałem kilka ogólnych pytań adiutantowi, na które odpowiedział zdawkowo i niechętnie. Sprawiał wrażenie, że nasze przybycie w ogóle go nie zainteresowało.

Zjedliśmy po misce jaj, oczywiście znowu z grzybami, popijając wodą z malinowym sokiem i mrukliwy adiutant zaprowadził nas do pokoju, w którym mieliśmy odpocząć. Wbrew moim oczekiwaniom nie zastaliśmy tam swoich plecaków. Dwa łóżka polowe, stolik, na którym stał szklany dzbanek z wodą i dwa kubki. To wszystko. Pomieszczenie było wąskie, czyste i przypominało celę więzienną, choć otwarte na oścież okno nie miało krat.

- Nie podoba mi się tutaj. Kurwa, jak mi się nie podoba – powiedział cicho Jędrzej, gdy zostaliśmy sami. – Coś ty, chuju, wymyślił?

- O niczym takim...

- Widziałeś tę ich wioskę? Jednej prostej ściany, a tu przecież wojsko. Założę się, że mają generatory, paliwo, narzędzia... Ten dom budował fachowiec. - Uderzył pięścią w pomalowaną na błękitno ścianę.

- Nic nie wiemy, przecież... – zaoponowałem nieśmiało.

- Są nawet rolety, żeby nam słoneczko nie przeszkadzało w drzemce, a tam domki jak chlewiki. Tutejsza społeczność... Mówił, o ponad ośmiuset osobach, ale gdzie? Tam nie więcej niż trzystu plus, sądząc po namiotach, ze sześćdziesięciu wojaków.

- Są dwie osady i pewnie sporo takich jak Kukla – odparłem, niechętny dalszej dyskusji.

- Gdzie nasze rzeczy, nasza broń? Trafiliśmy do ciupy. – Opuścił żaluzję i rzucił się na kojo. 

Zatrzeszczały sprężyny. – Ten twój Kwieciński grzeczny na razie, ale chyba zauważyłeś, że innych gówno obchodzimy.

Chciałem spać. Pomyślałem jeszcze o lekach, których Jędrzej potrzebował. On mówił, rozgadał się, ale ja odpłynąłem.
                                                             *  *  *
Znowu śniłem o domu. Siedzieliśmy z Jędrzejem przy stole w dużym pokoju. Grażyna krzątała się w kuchni. Słyszałem, jak podśpiewuje. Na stole stał koszyk z jabłkami.
Jędrzej wyjmował jabłka, rozkładał je na obrusie i kiwał głową. Owoce wyglądały na niedojrzałe i zdziwiłem się, po co trafiły na stół.

- Szesnaście jabłek, i o to właśnie chodzi – powiedział z miną tak przemądrzałą, że zachciało mi się śmiać.

Ułożył owoce w kwadrat, po cztery w rzędzie i uśmiechając się znacząco stukał palcem w obrus. Nie miałem pojęcia, do czego zmierza, ale sytuacja była męcząca. Zanosiło się na niechciany wykład. Spojrzałem przez otwarte okno, by oderwać wzrok od jabłek i stukającego palcem Jędrzeja. Z kuchni dobiegł dźwięk trąbki i Louis Armstrong zaśpiewał energicznie:

Hello Dolly, ......well, hello, Dolly
It's so nice to have you back where you belong
You're lookin' swell, Dolly.......I can tell, Dolly...

Skąd w mojej kuchni Louis Armstrong? – zdziwiłem się i głos ucichł.

Na drutach zbierały się wróble. Jędrzej zaraził mnie i zacząłem je liczyć, ale one wciąż w ruchu. Przylatywały, odlatywały.

- A szesnaście miliardów jabłek... Jak byś ułożył szesnaście miliardów jabłek?

Wzruszyłem ramionami.

- Tak samo – odparłem.

- W czterech rzędach po cztery miliardy w każdym? – spytał.

- Ej, ej... przyjmując dziesięć centymetrów na jabłko, dziesięć jabłek na metr, dziesięć tysięcy na kilometr, ej, ej... wychodzi, że miałbyś cztery rzędy po czterysta tysięcy kilometrów – oświadczył, a ja nie pojmowałem, do czego zmierza.

- Uważasz istnienie szesnastu miliardów jabłek za niemożliwe? Przecież na Ziemi jest ich więcej, dużo więcej. Istnieją, a to, co istnieje, zawsze można policzyć – powiedziałem, wbrew swoim chęciom, wplątując się w absurdalną dysputę.

- To tylko słowa, to tylko słowa. Wróćmy w takim razie do czasu. Przyjmuje się, że wszechświat liczy czternaście miliardów lat. Jak to możliwe, skoro rok, jako taki istnieje znacznie krócej, można przyjąć, iż po ustabilizowaniu się Układu Słonecznego...

- To tylko miara czasu, Jędruś. Nie rozpatruj od tej strony, nie mieszaj pojęć, skal... – zaoponowałem.

- Ale ty jesteś... – obruszył się.  – W ogóle nie chcesz mnie zrozumieć, w ogóle.

Zapalił papierosa i przez chwilę obracał w palcach Cameli. Na obrazku, wbrew nazwie wielbłąda zastąpiło zdjęcie pomarszczonego Chińczyka. Z jego ust wydobywał się dymek z napisem: Tak wyglądam, bo palę wielbłądy.

Miałem nadzieję, że Jędrzej nie zacznie liczyć papierosów. I faktycznie, nie zaczął.

- Spójrz za okno – powiedział w końcu. – Na drucie siedzi akurat czternaście wróbli. Teraz przyporządkuj każdemu wróblowi miliard lat, ok? A teraz uważaj!
Podniósł się i gwałtownie potrząsnął firanką. Wróble nic sobie z tego nie zrobiły. Jędrzej wychylił się i rozkazał ptakom:

- Dalej, poszły mnie stąd, raz, raz!

Wróble nie zareagowały. Nadal nie rozumiałem, o co mu chodzi, ale poczułem sympatię do tych skromnych ptaszków, krzyżujących plany jego wykładu. Chodnikiem przechodziła akurat sąsiadka Agata z bokserką na smyczy. Ze zdziwieniem patrzyła na pokrzykującego przez okno Jędrzeja. Ten wycofał się skonsternowany, ale nim usiadł wróble odleciały.

- O, widzisz, zobacz teraz! Wróble odleciały i co zostało? Drut został, linka energetyczna. Oto co zostało! Tak samo jest z czasem, już nie udawaj takiego tępaka.

- Nie udaję tępaka, po prostu nie rozumiem, o co ci chodzi? Do czego zmierzasz?

- Chodzi, zmierzasz – przedrzeźnia mnie Jędrzej. – Ty myślisz liniowo, twoje rozumowanie od punktu „a” do punktu „b” Jesteś jak szkapa dorożkarska z tymi klapkami na oczach.

To oryginalne, to mu się udało. Miałem nadzieję, że w końcu zagramy w szachy. Przecież przyszedł do mnie z zegarem szachowym w reklamówce.
                                                                     *  *  *
Otworzyłem oczy. Obudził mnie, siadając na ramie łóżka i bez żadnego wstępu zaczął.

- Ty śpisz, a ja cały czas kombinuję. Tu się trzeba przyłożyć. Jeśli jesteśmy w wymyślonym przez ciebie świecie, musisz mieć na niego wpływ. Tak czy nie?

Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie mam pojęcia. Nadal chciało mi się spać i nie pojmowałem, skąd się brała jego rześkość i skłonność do spekulacji.

- Poza tym, nawet jak spotkamy twoich bliskich, to spotkamy postacie z książki. - Niech cię piekło pochłonie razem z twoją fantastyką! – Powstaje pytanie, gdzie są realni ludzie, których znałeś?

- Jędrzej, kurwa, najpierw ich odszukam. Może jest jeszcze inaczej. Nic przecież nie wiemy. Nic!

- No chyba że my też jesteśmy postaciami z kolejnej wersji twojej durnej książki. Może i mnie, może i siebie, wizytę u mnie, wszystko... Może...

- Co ty pierdolisz? Słyszysz samego siebie w ogóle? Może i może. Z takim gadaniem, tylko cię ubrać w marynarski mundurek i na morze! – Ale wstałem i podszedłem do okna, które on wcześniej odsłonił. Zastanawiałem się nad czymś podobnym podczas nocnego marszu i zdenerwowałem się, gdy usłyszałem to z jego ust. - To absurd! Samoloty, odgłos przejeżdżających pociągów. Jakaś enklawa, ale świat realny jest na swoim miejscu. Musimy znaleźć lukę, wydostać się... - tłumaczyłem
Nic nie odpowiedział. Przez okno widziałem namioty i żołnierzy Kwiecińskiego szykujących poranny posiłek. Nie spałem dłużej niż godzinę, czy dwie. Wojacy wyglądali na zadowolonych. Krzątali się, śmiali, rozmawiali. Nie rozpoznałem nikogo, a jednocześnie wszyscy wydawali się w dziwny sposób znajomi.

- To typ. Typ żołnierza. Dlatego myślimy o nich, jako o żołnierzach. – Jędrzej odpowiedział na pytanie, którego nie zdążyłem mu zadać. Musiał spędzić trochę czasu przy oknie, gdy spałem.

- Zwróciłeś uwagę... – zacząłem.

- Ogólnie, ogólnie... Tak ich opisałeś. Gorzej z tymi z wioski. Dużo gorzej.

- Jak to gorzej? – spytałem.

- Jak spałeś przyszły trzy kobiety. Przyniosły wojakom żarcie. Jaja, jakieś warzywa w koszu. Straszą nas jakimiś nocnymi zombie, a już ci nieźle wyglądają. Nie przyłożyłeś się, kurwa, do opisów. – Roześmiał się, ale w jego śmiechu nie było krztyny wesołości. – Są marni. wydają się zupełnie bezwolni. Jak pierdolone marionetki. Jedną z tych kobiet żołnierze wzięli do namiotu i nie sądzę, że zaprosili ją tam na poranną kawę. Wyszła po pół godzinie i podreptała do wioski. Otrzepała się i poszła. Masz swojego szlachetnego wodza.

- Wyciągasz wnioski, a... – Nie zdążyłem skończyć. W drzwiach stanął adiutant Kwiecińskiego i poprosił grzecznie, byśmy poszli za nim.

Pułkownik oczekiwał nas w towarzystwie majora Sławińskiego i warszawskiego ober dziennikarza Majewskiego. Tego drugiego poznaliśmy od razu, gdyż zachował rysy swojego pierwowzoru. Schludny, szczupły, z przyklejonym na stałe do facjaty grymasem niezadowolenia.

- To przesłuchanie? – spytał Jędrzej, siadając w płytkim, podniszczonym fotelu.

- Gdzież tam. – Kwieciński machnął ręką i uśmiechnął się szeroko. - Po prostu jesteśmy ciekawi, a tutaj, w tym pomieszczeniu jest wygodnie i chyba najchłodniej.

- Nim zaczniemy, chciałbym zapytać, co z naszymi towarzyszami? – odezwałem się, uznając, iż brak takiego pytania nie świadczyłby o nas najlepiej.

- Ona jest w porządku. Nad nim pracujemy, ale wychodzi na to, że chyba się myliłem. Jest co prawda bardzo podobny do tamtego szpiega, ale jego papiery, to, co opowiada, to co ona... Posłaliśmy do drugiej osady po księdza, bo ten twierdzi, że byli razem w seminarium i dobrze się znają. Sprawdzimy, zobaczymy. Na razie trzymamy go pod kluczem, ale jeśli się okaże to ok., mój błąd i przeproszę. Nie wiem jak wam się udał księżulo, ale na mnie sprawia wrażenie sprytnego oszusta.

- Mnie wydał się w porządku – powiedziałem niezgodnie z prawdą, bo tak naprawdę Grzegorz wydawał mi się od początku wielce podejrzany. 

- A my jesteśmy w porządku? – rzucił od niechcenia Jędrzej.

- Tak. Znamy cel waszej wyprawy i udzielimy wam stosownej pomocy, gdy przyjdzie czas, by wyruszyć. Cholernie nam zależy, by odszukać tamtą grupę. Byliby wielkim wzmocnieniem, bo w każdej chwili obcy mogą zaatakować.

- To czemu ich sami nie szukacie? – spytałem.

- Próbowaliśmy wielokrotnie, ale bez efektu.

- A my skąd... – zacząłem.

- Niech pan nie udaje, że nie wie, gdzie ich szukać. – Pułkownik podniósł głos, ale nie było w tym gniewu ani groźby. – Pan wie doskonale! – Sięgnął pod stół i na zielonym konferencyjnym suknie pojawił się związany sznurkiem gruby plik wydruków. Nie musiałem wstawać, by zorientować się, co zawiera. Bezwiednie wypuściłem z płuc powietrze, co wybrzmiało jak oznaka najwyższego podziwu.

- Mieliśmy to, nim dotarliście do domku Kukli. Ja pojechałem na zwiad, ale nim razem wróciliśmy, nasz redaktor zapoznał się...

- Fiu, fiu... – zagwizdał Jędrzej.

- Przyjmuję to jako oznakę podziwu dla naszej sprawności. Przeczytaliśmy większość tekstu i teraz nasze najdziksze domysły, bo snuliśmy rozmaite, znalazły potwierdzenie. Cóż, lepiej wiedzieć, niż żyć i umrzeć w niewiedzy. Choć nie wszystko się zgadza, ale do pewnego momentu...

- To jest powieść – rzuciłem. – To tylko cholerna powieść!- Życie jest powieścią idioty –Majewski zacytował Makbeta, tłumiąc wzbierający w nim śmiech i dodał, zwracając się do mnie: – Ty masz wszystkie klucze i teraz musisz z nich skorzystać. – Dla podkreślenia wagi swoich słów, wycelował we mnie długi, starannie wypielęgnowany palec.


WCZORAJ ODESŁAŁEM WYDAWNICTWU PODPISANĄ UMOWĘ NA WYDANIE "PRAWA DO POWROTU". CO PRAWDA, PRAWA ZDAJĄ SIĘ DOTYCZYĆ WERSJI FINALNEJ, ALE PUBLIKOWANIE KOLEJNYCH ROZDZIAŁÓW WYDAJE SIĘ BYĆ TROCHĘ NIE NA MIEJSCU. 
JEŚLI JEST KTOŚ, KOGO POWIEŚĆ ZAINTERESOWAŁA, NIECH DA ZNAĆ NA ADRES:

jacek.jarecki63@gmail.com

OBIECUJĘ SOLENNIE, ŻE OTRZYMA CAŁY PLIK Z KSIĄŻKĄ, W OBECNYM STANIE, OCZYWIŚCIE. ZACHĘCAM, LICZĄC NA OPINIĘ O CAŁOŚCI FABUŁY. 

TYCH, KTÓRYCH NUDZIŁEM, PRZEPRASZAM. 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zabawne, bo dajesz celne rady rządzącym, a następnie wdajesz się w dyskusje z identycznym...
  • Aby wilk był syty i owca cała, wystarczy dla przykładu nawlec co dziesiątego, wybranego...
  • No tak, ale to co piszemy jest prawdą. PO to banda zdrajców i sk...nów godnych sznura. Czasy...

Tagi

Tematy w dziale Kultura